دانشکده کشاورزی

پنحشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۵:۵۸:۵۴

علوم و مهندسی باغبانی


دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی از سال 1391 با توجه به سند چشم انداز 20 ساله کشور و اهمیت کشت و کار گیاهان دارویی و صادرات آن به خارج از کشور، در رشته مهندسی تولیدات گیاهی با گرایش گیاهان دارویی و معطر اقدام به پذیرش دانشجو نموده است .

یکی از مهمترین مهارتهایی که فارغ التحصیلان این رشته به دست می آورند، شناخت گیاهان دارویی از لحاظ گیاهشناسی، اکولوژی، فیزیولوژی، پراکنش، ترکیبات شیمیایی، خواص درمانی (در حد اندک) و .. است.

تولید و کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه (تولید) و یا جمع آوری آنها از طبیعت (بهره برداری) پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمانهایی چون سازمان جنگلها و مراتع، سازمان منابع طبیعی، محیط زیست و …، دومین زمینه اصلی مهارت های اکتسابی در رشته گیاهان دارویی می باشد. دانشجو در این زمینه می آموزد که هر گیاه دارویی بایدبه چه روشی تولید شده یا مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

اما با توجه به تصمیمات کلان وزارت علوم مبنی بر حذف گرایش دوره کارشناسی، در سال 96 به علوم و مهندسی باغبانی تغییر نام پیدا کرد و از مهر 96 مطابق سرفصل مصوب این رشته دانشجو می پذیرد.

هدف تربيت كارشناس باغباني است كه كارش تلفيقي از علوم ، تكنولوژي و هنر است. دانشجويان اين رشته ضمن كسب دانش و كارآيي در زمينه توليد ميوه ، سبزي، گياهان دارويي و معطر در مورد طراحي فضايي سبز و اصلاح و تهيه نهال و بذر محصولات باغباني آموزش مي‌بينند و علاوه بر 20 واحد دروس عمومي، 32 واحد دروس علوم پايه و 33 واحد دروس اصلي كشاورزي با زمينه‌هاي علمي و فني و تكنيكهاي جديد كاشت، نگهداري و بهره‌برداري از درختان ميوه، سبزيجات، گلها و درختان زينتي و گياهان دارويي و معطر با گذراندن 50 واحد دروس تخصصي آشنا مي‌شوند. طول دوره 4 سال است و فارغ‌التحصيلان مي‌توانند علاوه بر فعاليت در زمينه‌هاي توليدي ، در بخشهاي خصوصي ، تعاوني و دولتي و نيز تحقيقات ، آموزش و برنامه‌ريزي باغباني در وزارتخانه‌هاي كشاورزي و جهاد سازندگي ، دانشكده‌هاي كشاورزي ، بنياد جانبازان، شهرداريها و كشت و صنعت‌ها همكاري كنند. امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر  در داخل كشور برای رشته باغبانی وجود دارد که از مزایای این رشته به حساب می آید.

 

در حال حاضر تعداد 62 دانشجو  در رشته تولیدات گیاهان دارویی و معطر در دانشگاه سیدجما الدین اسدآبادی  مشغول به تحصیل می باشند. تعداد فارغ التحصیلان در این رشته 25 نفر است. گروه با 5 عضو هیات علمی و یک کارشناس و داشتن سه آزمایشگاه با عنوان فیزیولوژی و گیاهشناسی، خاکشناسی و باغبانی، فیتو شیمی و یک آزمایشگاه در حال تجهیز با عنوان کشت بافت و بیوتکنولوزی به فعالیت خود ادامه می دهد.